Életmód

Fehér aranyként emlegették ezt a hazai gyógyvizet

Facebook / Zalakarosi Fürdő
Facebook / Zalakarosi Fürdő

Magyarországon ritkán fordul elő, hogy egy gyógyvíz egyidejűleg magas kén- és jódtartalommal rendelkezzen, de azért akad rá példa, írja a termalonline.hu.

A kettő között a különbség a szagukban, az illatukban van. Míg a jódos-brómos gyógyvizeknek általában enyhe, klórra emlékeztető szaguk van, a kénes vizek karakteres, jellegzetes gyógyvíz illattal rendelkeznek.

Mindkettőre elmondható, hogy hatóanyagaik nem csupán a bőrön keresztül szívódnak fel, hanem a párájukat belélegezve is kifejtik jótékony hatásukat. Ugyanakkor a kénes vizek bőrön át történő felszívódása jóval gyorsabb és intenzívebb, mint jódos társaiké.

Külön-külön sok kénes és jódos-brómos gyógyvizet is találni itthon, de azokat már keresni kell, melyek mindkét hatóanyagot jelentős mennyiségben tartalmazzák. A cikk szerint általában a magas jódtartalmú vizek kevés ként tartalmaznak, és ugyanez igaz fordítva is.

Zalakaroson mégis elérhető ilyen gyógyvíz, a fürdővárosban ugyanis olyan termálvíz tör a felszínre, amely egyszerre több gyógyvíztípushoz is sorolható.

Mint írták: a zalakarosi víz nemcsak jódos-brómos és kénes, hanem alkáli-kloridos, hidrogénkarbonátos, sőt, még jelentős fluorid- és metakovasav-tartalommal is rendelkezik.

A Zalakaroson feltörő gyógyvíz fehére színével is kitűnik a többi közül, nem véletlen az sem, hogy egykor fehér aranyként emlegették.

A Zalakarosi Fürdő területén több medencében is találkozhatunk ezzel az értékes gyógyvízzel.

Arról itt írtunk korábban, hogy mely vidéki fürdőkbe igényelhető ingyen belépő, Budapest környékén egyik legolcsóbb gyógyvizes fürdőjét pedig ebben a cikkben mutattuk be.

Kapcsolódó
Nem verték nagydobra: új gyógyfürdője lett hazánknak
Év végén csendben bővült a gyógyfürdők köre.
Olvasói sztorik
OSZAR »