Kertünk-Portánk

Türelmet és odafigyelést igényel: ezért nem hoz virágot a lilaakác

Wikimedia Commons
Wikimedia Commons
Szépséges, de időnként makacs növény.

A lilaakác az egyik leglátványosabb futónövény, amely tavaszi virágzásával képes varázslatossá tenni bármelyik kertet. Ám sok kertbarát csalódottan tapasztalja, hogy a növény megmakacsolja magát és nem hoz virágot – hiába telik az idő, hiába gondozzák nagy odafigyeléssel.

De vajon mi lehet ennek az oka? Az Édenkert foglalta össze a lehetséges válaszokat.

A napfény szerepe kulcsfontosságú

A lilaakác melegkedvelő növény, amely akkor érzi igazán jól magát, ha sok napfényt kap. Ha árnyékos helyre ültettük, vagy olyan területre, ahol a napsütés csak néhány órára jut el, az könnyen visszavetheti a virágképződést.

A metszés művészete – nem mindegy, mikor és hogyan

A helytelenül végzett metszés is oka lehet annak, ha elmarad a virágzás. A lilaakácnál fontos, hogy az elvirágzott részeket eltávolítsuk, és a vegetatív hajtásokat kordában tartsuk. A túl gyakori vagy nem megfelelő időpontban végzett metszés azonban eltávolíthatja azokat a rügyeket is, amelyekből virág lett volna.

A tél okozta károk sem kizártak

Egy különösen kemény téli fagy visszavethet bizonyos fajokat, sőt, a virágbimbók el is pusztulhatnak. Ez különösen akkor jellemző, ha a növény nem védett helyen van.

A talaj és a tápanyagok egyensúlya is számít

A túl sok nitrogén a lilaakácnál bőséges lombot, de virágmentes növekedést eredményez. Ha túlműtrágyázzuk, főleg nitrogénnel, akkor a növény energiáit nem a virágképzésre fordítja. Érdemes inkább foszforban gazdag trágyát, például szuperfoszfátot alkalmazni kora tavasszal, ami a virágképződést támogatja.

A megfelelő támrendszer sem elhanyagolható

A lilaakác robusztus növekedésű, akár 7-8 méter magasra is felkúszó faj, amely erős támasztékot igényel. Ha nem biztosítunk számára stabil pergolát, lugast vagy rácsot, az korlátozhatja a növény fejlődését és ezzel együtt a virágzását is. Falra futtatva pedig fontos figyelni arra, hogy a növény ne okozzon szerkezeti károkat.

Türelem: nem minden növény virágzik hamar

Ha magról neveltük a lilaakácot, számítanunk kell arra, hogy akár 10–15 év is eltelhet az első virágok megjelenéséig. Az oltott vagy dugványról szaporított példányok ennél sokkal gyorsabban fejlődnek, ezért hosszú távra tervezve érdemes már eleve ezek közül választani.

Hogyan segíthetjük virágzásra?

  • Csak mérsékelten trágyázzuk, lehetőleg virágzást támogató, foszforalapú szerekkel.
  • Védekezzünk a téli fagykárok ellen, különösen fiatal növényeknél.
  • Metszést tudatosan végezzünk, a hajtások egy részét hagyjuk meg.
  • Válasszunk napos helyet és jó vízelvezetésű, enyhén savas vagy semleges talajt.
  • Ha lehet, válasszunk oltott növényt, ne magról nevelt példányt.

A lilaakác nem a türelmetlen kertészek növénye – viszont ha megkapja a figyelmet, amit igényel, akkor elképesztő látványban részesít bennünket évről évre.

Vannak növények, melyektől képtelenség megszabadulni, köztük van a lilaakác is.

Kapcsolódó
Csodálatos látvány a társasházak erkélyein magasba futó lilaakác
Kiskunfélegyházán kosaras emelővel metszik meg virágzás után.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik
OSZAR »