Az eurázsiai hiúz nagyon ritka állat, a macskafélék családjába tartozó ragadozóból Európában legfeljebb 3-4000 példány él a vadonban.
Hazánkban a hiúzt a nyolcvanas évekig kipusztult fajnak tekintették, ekkor a kárpáti állomány növekedése miatt újra megjelent. Óvatos becslések szerint 10-12 él szabadon az országban.
A Magyarországon előforduló eurázsiai hiúz az Északi-középhegység területén él, a Börzsönytől a Zempléni-hegységig, vadászterülete esetenként átnyúlhat a magyar–szlovák határon. Hazai jelenlétüket számos kameracsapdás megfigyelés támasztja alá.
Az alacsony létszámot leginkább az élőhelyek hiánya okozza. Kevés az olyan összefüggő, érintetlen erdőterület, amely ennek a ragadozónak alkalmas otthont biztosítana, hiszen ez a nagytestű macskaféle vadászterületete akár 60 négyzetkilométer is lehet.
A ragadozó hazai megfigyelés szerint akár 40-50 kilométert is megtesz a párzóhely és a préda között. Vadászatai során kisebb távolságokat tesz meg, mint a farkas, több napig az elejtett préda közelében marad
– írja a termeszetvedelem.hu.
Az állat testhossza 80–130 centiméter, marmagassága 60–75 centiméter, farokhossza 11–24,5 centiméter, testtömege 8–38 kilogramm. Egy átlagos hím 21,6 kilogramm, egy átlagos nőstény pedig 18,1 kilogramm tömegű.
A hiúz Magyarországon 1988 óta fokozottan védett, elejtése a jogszabályok értelmében bűncselekménynek számít. Természetvédelmi értéke 500 000 Ft.
Hiúzt látni szinte lehetetlen. Éles szeme, kitűnő hallása biztosítja számára azt, hogy már messziről észlelje az ember közeledését és még időben, hangtalan puha lépteivel elhúzódjon onnan. A kameracsapdát azonban nem tudja elkerülni. A legtöbbet “fényképezkedő” a Börzsönyben élő hiúz, akinek nyomait 2023 telén kilométereken át követték a hóban a természetvédelmi szakemberek.