Sorscsapás a méhészeknek az idei akácszezon

Hiánycikk lehet egyik kedvenc élelmiszerünk.

Jó tíz napja még reménykedtek a méhészej, hogy lesz az idei akácszezon: volt csapadék, szépen nyíltak az akácvirágok, kellemes volt a hőmérséklet, ezt követően azonban minden megváltozott,  írta a teol.hu.

Május 10-e környékére várták Tolna vármegyében, hogy az akác teljes virágzásba lendül, ekkortól naponta tudtak volna mézet gyűjteni a szorgos kis rovarok. Május 6-ától aztán megérkeztek a fagyosszentek, a hőmérséklet a jobb napokon is alig éri el a húsz fokot.

Húsz fok alatt az akácvirág nem mézel. A nagy baj az, hogy a korán kinyílt virágok – főleg a déli fekvésű területeken – már lenyíltak, így ha meg is változna az időjárás, nem lesz honnan gyűjteni.

A méhek érzik a virágillatot, emiatt kirepülnek a kaptárakból, de a hideg miatt ledermednek, így nem találnak haza. A vizes virágokban pedig már nincsen nektár

– mondta a portálnak Nagyernyei Attila, szedresi méhész, aki szerint eddig csak pár olyan nap volt, amikor gyűjteni tudtak a méhek, de ez is csak napi fél-egykilós mennyiség, ami a saját táplálkozásukra elég.

Igazi sorscsapás az idei akácszezon, mert legalább 23 fok kellene ahhoz, hogy folyamatos legyen a hordás.

Az elmúlt napokban reggel 6 fok körül volt a hőmérséklet, a méhek délelőtt 10-11 óráig lapultak a kaptárakban. Egy jó évben reggel 6 órától este 9 óráig tart a hordás, bár ez utóbbira már alig akad példa.

A méhészek tartják egymással a kapcsolatot, így tudjuk, hogy sajnos az Alföldön sem jobb a helyzet

– nyilatkozta a méhész.

Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke azt mondta, hogy az áprilisi fagyoknak köszönhetően 500 ezer méhcsalád pusztult el Magyarországon. Az akác virágzása tavaly is gondokat okozott a méhészeknek, sokak szerint ilyen gyenge évre még nem volt példa.

Kapcsolódó
Szolnoki akácméz 2024-ben az év méze
Elnyerte a legjobb akácméz kategória fődíját is.
OSZAR »