A Villányi Borvidéken, a vörösbor hazájában egyre több termelő és borosgazda telepít fehér szőlőt. Az ok nem más, mint a piaci kereslet alakulása, ugyanis az utóbbi években a fogyasztók körében sokkal inkább népszerűbbek a könnyebb fehér szőlőkből készült borok, mint a nehéz vörösek, írta a Baranya vármegyei hírportál.
A fehér szőlőkből készült borok térnyerésének egyszerű fokmérői a hazai könnyűzenei fesztiválok.
Míg néhány évvel ezelőtt a fesztiválozók túlnyomó többsége rozé fröccsös kulacsokkal rótta az orfűi domboldalt a Fishing fesztiválon, addig tavaly már a fehér fröccsös kulacsok voltak többségben
– hívta fel a figyelmet az egyik neves villányi pincészet vezetője.
A kereskedelmi láncok visszajelzései alapján ugyanez a trendforduló figyelhető meg a vásárlásokban, a fogyasztók jobban preferálták a könnyedebb fehérborokat, mint a vaskosabb vöröseket, vagy akár a rozékat.
Mielőtt bárki is kongatni kezdené a vészharangot a világhírű villányi vörösborok felett, ettől óva intik őket a hazai borászati szakértők.
A borfogyasztásban is megfigyelhetők divatirányzatok, amik időről időre változnak
– vallják, és szerintük csak idő kérdése, hogy mikor fordul a fogyasztók figyelme újra a vörösborok irányába.
A telepített fehér szőlő ültetvények arra lesznek jók, hogy a termelők és a borkészítő pincészetek nagyobb biztonsággal tudják kezelni a hektikusan alakuló fogyasztási szokásokat.
Mint megírtuk, diplomaosztóra kapott szőlőültetvénnyel kezdődött 2023 bortermelőjének, a villányi Günzer Tamásnak a sikere, míg 2024-ben a szintén villányi Gere Attila Családi Pincészet nyerte el a Magyar Bor Akadémia, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, valamint a Magyar Szőlő- és Bortermelők Szövetsége elismerését, az Év Pincészete díjat.