Vannak helyek, ahol a csend többet mond minden szónál. Nagyecsér az idő fogságában megbúvó elhagyatott falu, egy ilyen hely. Itt minden falrepedés és rozsdás ajtó egy eltűnt élet nyomát őrzi. Ahogy a természet lassan visszahódítja a teret, a múlt emlékei csendesen suttognak azokról, akik egykor itt éltek és álmodtak.
Nagyecsér gyönyörű helyen fekszik, itt az érintetlen természet, a gazdag élővilág és a madarak éneke fogadja az ide tévedőt.
Az Urbex Hungary – Elhagyatott helyek nyomában csapata bejárta ezt az érintetlen helyet, ahol az elhagyott házak a múltról mesélnek.
A faluba érve végigjártuk az utcákat és benéztünk néhány házba. Nehéz felfogni, miért hagyták veszni ezt a falut, hiszen fénykorába 700-an éltek itt. A házakban a 2000-es évek elejei naptárak vagy levelek az utolsók dátum szerint, ezek szerint is 15 éve még laktak itt
– osztotta meg az Urbex Hungary – Elhagyatott helyek nyomában csapata, a Nagyecséren tett látogatásukat a Sokszínű vidék megkeresésére.
A településen sok ház már az összedőlés határán van, és vannak, amiket az idő vasfoga nem kímélt és romokban hevernek. Viszont vannak egészen jó állapotban lévő épületek is, amik még menthető kategóriába tartoznak.
A templom udvarán téglakupac állt, ajtaja be volt lakatolva. Az egyik rövid utcában látni, hogy még van gazdája a portáknak, házaknak. Valószínű hétvégi házként, vagy kertművelésre használják, ezt nem tudtuk meg
– vázolták fel a településen uralkodó állapotokat.
A nagyecséri iskolában már csak a természet hangja duruzsolt, a gyermekzsivaj évekkel ezelőtt elhalkult, tán örökre.
Az utca végén van az iskola, ezt is megnéztük. Sajnos itt már valószínűsíthető, hogy nem lesz gyerekzsivaj, üresen tátong az egész épület
– részletezték, hogyan nézett ki az iskola, ahol hajdanán a faluban és a környező tanyákon élő gyermekek tanultak.
Nagyecsér mára elnéptelenedett tanyaközpont Borsod-Abaúj-Zemplén megye területén, a Borsodi Mezőség Tájvédelmi Körzet közelében, Mezőnagymihály település külterületi részén, attól mintegy 7 kilométernyire délkeletre található.

Nagyecsér történelme
A település közelében Kiscsér mellett népvándorláskori sírokat tártak fel a régészek, illetve jazyg-szarmata emlékeke is előkerültek. Az 1900-as évek elején az akkor Mezőnagymihályhoz tartozó egyik nagybirtokot felparcellázva árusítani kezdték. A környező településekről – egyebek közt Mezőkövesd, Szentistván, Maklár, Poroszló, Sarud – több telepes is érkezett ide, hogy 20-30 holdas parcellák megművelésével biztosítsák életkörülményeiket.
A településen ekkoriban mintegy 20-30 ház épült fel. Lakói főleg mezőgazdasági munkákból, állattartásból éltek. A faluban kocsma és szatócsüzlet, két kovácsműhely és cipészműhely is működött egykoron.
1930-ban a település három utcából állt. Később a településen 1939-ben egytantermes iskolaépület és templom is épült. Az iskolát Tompos Friderika osztályvezető tanító nyitotta meg 1947. január 10-én. Az alsótagozattal rendelkező tanintézménybe ekkor 78 diák jár.
A falu fénykora és hanyatlása
A falu a második világháború előtt élte fénykorát. Később a szocialista törekvések nyomán fokozatosan elvesztette lakosságát. Az 1950-es évek végén a településre bevezették a villamosáram-ellátást.
A falu legnagyobb lakosságszáma elérte a 700 főt. A település általános iskolájának felső tagozatát a hatvanas években bezárták, majd végül az egész iskolára lakat került.
A falu fokozatosan elöregedett és a fiatalok elköltözése miatt, valamint a halálozás nagyfokú népességcsökkentő hatásai miatt a falu lakossága elfogyott az évek során. Az iskolabezárás, az elöregedés és az elköltözések, valamit a Mezőnagymihály és Nagyecsér közt soha el nem készült műút hiánya együttesen okozták a település végzetét. A település 2001-ben már csak 7 embernek adott otthont.





A közelmúltban megdöbbentő felvételeken mutattuk meg Bözsi néni elhagyott portáját, ami egy régi világba repíti azokat, akik a fotókat végignézik. Megmutattuk azt is, hogyan lett szellemtanya az egykor fényűző kastélyból.
A cikkben szereplő fotókat az Urbex Hungary – Elhagyatott helyek nyomában készítette.