Virágzó vidékünk

Tények és tévhitek Balatonfüredről: mi az igazság?

Wikimedia Commons
Wikimedia Commons
Nem mindig igaz, ami szép.

Meglepő tévhitek terjednek Balatonfüredről – írta a Veszprém Vármegyei Hírportál.

A város népszerű fürdőhely, romantikus hangulat, történelem, szénsavas víz és díszmagyarba öltözött legendák találkozása. Füreden pezsgőbontás kíséri a szívpanaszokat, és a Tagore sétányon megfér egymás mellett Jókai Mór szobra és akár egy kürtőskalácsos bódé. Amit sokat hallunk, abból idővel legendák, majd tévhitek születhetnek.

Négy népszerű elképzelés lényegében tévhitnek bizonyul, ha alaposabban megvizsgáljuk.

A Balaton miatt lett híres a település

Bár manapság a fürdőruhás nyaralók hadai alapján jogosnak tűnhet ez a gondolat, valójában Balatonfüred hírnevét nem a tó, hanem a gyógyhatású savanyúvizek alapozták meg. Már a 18. században messzi földről jöttek ide kúrálni a betegek, és a „klimatikus gyógyhely” státusz sem a pancsolás miatt járt ki a városnak.

Jókai a Balatonba szeretett bele

Nem egészen helytálló a megállapítás. A legenda szerint Jókai imádta a Balatont – de valójában Balatonfüred hangulata, az Anna-bálok, a reformkori pezsgés és persze Laborfalvi Róza vonzotta vissza újra és újra. A tó inkább csak a háttér volt, mint egy látványos statiszta az író romantikus és társasági kalandjaihoz.

Wikimedia Commons

Füred mindig is ilyen szép volt

Balatonfüred a 19. századig inkább egy poros kis halászfalu volt, mint elegáns fürdőváros. A komoly fejlődés az írófejdelem idejében indult be: villák, sétányok, kávéházak, és a híres Anna-bál. A ma ismert városkép jórészt a reformkori fellendülésnek és a 20. századi városfejlesztéseknek köszönhető.

MTI / Vasvári Tamás

Az Anna-bál kezdettől fogva romantikus esemény

Ez sem igaz. A valóságban az Anna-bál időnként inkább hasonlított egy kosztümös politikai PR-eseményhez, mint szívből jövő romantikához. Igaz, hogy voltak “nagy szerelmek” is – de a „Ki lesz Anna bál szépe?” kérdést már a reformkorban is sokszor döntötte el a családi kapcsolat vagy társadalmi rang.

Mindezek mellett az tény, hogy Balatonfüred első hajóállomása már 1846-ban elkészült, ezzel az egyik legkorábbi balatoni közlekedési központtá vált. Így elmondható, hogy a fürediek nem csak a savanyúvízben “utaztak”.

Balatonfüredet egy világritkaságnak számító szökőkút miatt is érdemes felkeresni. A balatoni városban óriási hagyománya van az Anna-bálnak, melyen az 1920-30-as évek világának zenéjét, hangulatát idézik meg, és megválasztják a legszebb hölgyet. Télen is kiváló célpont Balatonfüred, ahol különleges jégfolyosót nyitottak a korcsolyázók számára.

Kapcsolódó
Illatfelhő és virágözön köszönti a tavaszt Balatonfüreden
A város minden évszakban gyönyörű arcát mutatja.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik
OSZAR »