Ideiglenesen bezárták a parajdi sóbányát, miután május elején a térséget sújtó heves esőzések miatt víz tört be a létesítménybe. A probléma gyökere a Korond-patak, amelynek megnövekedett vízhozama a sórétegen át utat talált magának a bánya belsejébe.
Mitől vált veszélyessé a helyzet?
Az elmúlt hetek csapadékos időjárása következtében megemelkedett a patakok vízszintje a környéken, különösen a Korond-pataké. Ennek vize a meder alatt húzódó természetes sólerakódásokon keresztül szivárgott a föld alá, és végül elérte a bánya járatait. A katasztrófavédelem szerint jelentős mennyiségű víz ömlött a létesítménybe, ezért május 6-án lezárták azt.
A látogatók biztonsága és a további károk megelőzése érdekében leállt mind a turisztikai, mind a kitermelési tevékenység. A helyszínen sürgős védekezési munkák kezdődtek – írja a Palentz.
Veszélyhelyzetet hirdettek
Május 8-án a helyi hatóságok 15 napos veszélyhelyzetet rendeltek el Parajdon, ami legkorábban május 22-én járhat le – de csak akkor, ha sikerül megfelelően stabilizálni a területet. Jelenleg nagy teljesítményű szivattyúkkal távolítják el a vizet, és földmunkagépekkel zárják el a beszivárgás útját.
A hosszabb távú megoldás azonban a Korond-patak medrének megerősítése lehet, például betonozással vagy környezetbarát szigetelőréteggel, hogy a víz ne jusson többé a sótömbök közelébe.
Alá is írták a szerződést, ami alapján elkezdődhet a parajdi sóbánya alapjának kibetonozása – jelentette be szombaton Nyágrus László, Parajd polgármestere. A polgármester szerint ez lehet az egyetlen hatékony megoldás a jelenlegi helyzetre, amelyben a Korond-patakból származó víz egyre nagyobb mennyiségben áramlik a bányába, veszélyeztetve annak működését és szerkezetét. A községvezető hozzátette: a bánya vezetőségével folyamatosan egyeztetnek a javítási munkálatok ütemezéséről és végrehajtásáról. Ezzel egyidőben a helyi lakosok és önkéntesek továbbra is részt vesznek a védekezésben: homokzsákokat töltenek és helyeznek ki a katasztrófavédelem szakembereivel közösen, hogy csökkentsék a víz beáramlását – számolt be róla a Maszol.
Ismétlődő probléma
Nem ez az első eset, hogy a bánya vízbetöréssel küzd. Korábban is előfordult már hasonló, főként tavasszal és nyáron, de a mostani esemény a legsúlyosabbak közé tartozik. Az évek során világossá vált, hogy a patak alatti sórétegek természetes eróziója miatt a helyszín folyamatos kockázatnak van kitéve.
Miért fontos a bánya védelme?
A parajdi sóbánya nem csupán egy ipari létesítmény – egyedülálló turisztikai látványosság és gyógyászati központ is. A föld alatti csarnokokban kávézó, játszótér, kápolna és kiállítások is helyet kaptak. A sós, pormentes levegője különösen jótékony hatású a légúti megbetegedésekre.
A mostani leállás így nemcsak gazdasági és idegenforgalmi, hanem egészségügyi szempontból is komoly veszteség a térség számára.
Mikor nyithat újra?
A bánya újranyitásának időpontját egyelőre nem tudni. A hatóságok a vízszint csökkenésére és a bejutási pontok biztonságos elzárására várnak. Ha minden a tervek szerint halad, akár még a turisztikai szezon kezdetére is újranyithatnak. A friss információkat a bánya hivatalos csatornáin érdemes követni.