Virágzó vidékünk

Bazaltsapkás tanúhegyen születik a nászéjszakák titokzatos bora

Somogyi Lajos
Somogyi Lajos
A somlói juhfarktól állítólag fiúgyermeket nemzenek a férfiak.

Vannak olyan vidékei az országnak, melyek kevésbé ismertek, mégis számos kinccsel hívogatnak. Ilyen a Kisalföld és a Bakony találkozásánál fekvő térség is, ahol két különös hegy tanúskodik a régmúlt vulkánjainak munkájáról és a szőlősgazdák kitartásáról.

Somogyi Lajos

Ság és Somló

A Ság és a Somló két ismert tanúhegy a Dunántúli-középhegység nyugati peremén, Veszprém és Vas vármegye határán. A Kemenesháton emelkedő Ság tengerszint feletti magassága 279 méter. Nagyobb „testvéréhez” hasonlóan vulkanikus eredetű. Egykor bazaltbányászat folyt a területen, emiatt a hegytető jelentősen lepusztult. A Ság napjainkban tanösvénnyel és Trianon-emlékművel várja a látogatókat.

A Somló, a Dunántúli-középhegység egyik jellegzetes tanúhegye, a Bakony nyugati peremén emelkedik ki a síkságból. Amellett, hogy geológiai ritkaság, a földtörténeti múlt tanúja. A “tanúhegy” elnevezés arra utal, hogy ezek a hegyek tanúsítják, milyen magas lehetett valaha a környező terület – mielőtt a lepusztulás elsodorta volna a puhább kőzeteket.

Somogyi Lajos

A 431 méter magas Somló mintegy 5–6 millió évvel ezelőtt, a miocén kor végén keletkezett. Ebben az időszakban a mai Kárpát-medencében intenzív vulkáni tevékenység zajlott, főként a Pannon-tenger visszahúzódása után. A Somló kialakulásáért is egy bazaltvulkán felelős, amely többször is kitört, és a lávafolyások megszilárdulása során vastag bazaltrétegeket hagyott maga után. Ezek a kemény, rideg kőzetrétegek (akár egy “sapka”) idővel megvédték a hegy csúcsát az erózióval szemben.

A környező területeken puhább üledékes kőzetek – például agyag és homok – rakódtak le, amelyeket az időjárás és a víz folyamatosan lepusztított. Így alakult ki a ma ismert látványos formavilág: a Somló és a Ság, mint két „sziget”, a régi felszínmagasságot idézik. A két tanúhegy nemcsak földtani szempontból értékes, hanem kultúrtörténeti és természeti kincs is. A bazaltalap biztosította ásványi anyagok gazdag talajt eredményeztek, amelyen kiváló borok teremnek.

5 fotó

Romantikus várrom és templom

A Marcal-medence keleti szegletén magasodó Somló-hegy tetején található vár valószínűleg a 13. században épült, amikor az országot fenyegető tatárjárás után megindult a kővárépítések korszaka. Első írásos említése 1352-ből származik. Kezdetben királyi vár volt, de később gyakran gazdát cserélt, hol nemesi családok, hol a király, hol katonai parancsnokok birtokolták. A középkorban a környék egyik legjelentősebb erődítményének számított, és fontos szerepet játszott a Marcal-völgy védelmében.

5 fotó

A 15–16. században a vár jelentős erődítménnyé fejlődött, és a török veszély idején több alkalommal is megerősítették. Bár nem került török kézre, a harcok, ostromok és belső viszályok nyomot hagytak rajta. A 17. század végére hadászati jelentősége fokozatosan csökkent, és a vár lassan elveszítette stratégiai szerepét.

A Rákóczi-szabadságharc után a Habsburgok elrendelték több vár, köztük a Somlói vár lerombolását, hogy ne szolgálhassanak a későbbiekben felkelők bázisául. A várat ekkor részben felrobbantották, és azóta nem állították helyre. Ma a Somlói vár romjai szabadon látogathatók, romantikus hangulatot árasztanak.

Amberger Dániel

Gemara-Somló: egy igazán sokszínű vidék

A Gemara-Somló egy földrajzi rövidítés, amely a Gerence, Marcal, Rába folyók és a Somló környékét foglalja magában. Ez a terület a pápai és ajkai kistérség része, és különleges elhelyezkedése miatt igazi természeti mozaik. A vidéket három folyó – a Marcal, a Rába és a Gerence – szeli át, amelyek völgyei termékeny földeket és változatos élővilágot rejtenek. A táj meghatározó eleme még a Bakony nyugati pereme, amely dombos, erdős környezetet teremt, és mindezt kiegészíti a Somló, amely a borvidék szíve.

A térség települései a gazdag természeti adottságokból és a történelmi-kulturális örökségből is részesülnek. A Somlótól 6 kilométerre települt Iszkázon egy historizáló egyhajós templom magasodik, mely a Veszprém Főegyházmegyei Levéltár Sematizmusa szerint 1871-ben épült.

5 fotó

A felsőiszkázi Szűz Mária Neve templom gúlasisakos, órapárkányos toronnyal és sokszögzáródású szentéllyel rendelkezik, az oldalfalait és főhomlokzatát támpillérek erősítik. A bejárati ajtó feletti ívmezőben csúcsíves lezárású, angyal mellképet ábrázoló dombormű található.

A nászéjszakák bora

A Somló a magyar borkultúra egyik ikonikus helyszíne. A vulkanikus eredetű tanúhegy igazi kincseit a szőlőtőkék rejtik: ezekből készül a híres somlói bor. A szőlőtermesztés története itt egészen a római időkig nyúlik vissza. A középkorban főleg szerzetesek gondozták a tőkéket, és fejlesztették a borkészítés „tudományát”. Már ekkor különlegesnek számított a somlói bor, mivel a bazalttalaj és a hegy mikroklímája egyedi ízvilágot kölcsönzött neki.

A 16–17. században a somlói bor a királyi udvarokban is megjelent, sőt, közkedveltté vált. Ebből az időszakból származik a híres mondás is: „a nászéjszakák bora”. A név arra utal, hogy a legenda szerint a somlói juhfark segíti a fiú utód fogantatását. Nem csoda, hogy egykor a Habsburgok is előszeretettel fogyasztották.

Somogyi Lajos

Ahogy a bor.hu portál írja, a juhfark legfontosabb borvidéke a Nagy-Somlói Borvidék, ahol a borvidék mintegy 20 százalékán termesztik. A maradék termőterületen Balatonfüred-Csopak és a Balaton-felvidék osztozik, emellett az Etyek-Budai borvidéken és Pécsett is terem. A juhfarkra a Somlói borvidéken fiatalon citrus, grépfrút, zöld fűszeres tónusok, menta és telt ízjegyek jellemzők, sós, ásványos, köves szikársággal, friss savakkal kiegészítve.

A 19. század végén a Somlón a filoxéravész szinte teljesen elpusztította a szőlőültetvényeket, de a gazdák újratelepítették a tőkéket, és megőrizték a hagyományos fajtákat. Így ma a juhfark mellett a furmintot és a hárslevelűt kóstolhatják az ideérkezők. A 20. század nehéz időszak volt, de a rendszerváltás után új lendületet kapott a borvidék, ahol kis családi pincészetek és elhivatott borászok dolgoznak azon, hogy a Somló visszanyerje régi fényét.

Néhány éve Nagy Gábor fotós csodálatos képeket készített a behavazott Somlóról. A  magyarországi gótizáló romantika egyik korai, angol romantika hatását mutató emléke, egy rossz állapotban lévő kastély Somlószőlősön áll.

Köszönjük szépen a cikkben szereplő fotókat Somogyi Lajosnak, Pleszinger Lászlónak és Amberger Dánielnek.

Kapcsolódó
Erdélyország hajdani erőssége évszázadok óta megmentőjére vár
Két meseszép magyarlakta erdélyi falu környezetében természeti csodák és ősi erődítmények romjai gyönyörködtetnek.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik
OSZAR »