Virágzó vidékünk

A zöld ezer árnyalata: varázslatos élmény a Tatai Fényes Tanösvény

Morvai Linda
Morvai Linda
Minden évszakban különleges látványt nyújt a láp világa.

Kevesen gondolnák, hogy egy kisváros határában ilyen izgalmas, természeti ritkaságokat rejtő tanösvény várja a látogatókat. Tatát a vizek városának is nevezik, nem csak az Öreg-tó vagy a Cseke-tó miatt, hanem hozzájárul a Fényes Tanösvény lápos világa is, mely nemcsak látványos, de oktató jellegű túrahelyszín is, amely családok, természetkedvelők és kirándulók számára egyaránt érdekes programot kínál.

Ahol a víz alulról jön

A tanösvény különlegessége, hogy egy forrásláp területén vezet végig. Ez azt jelenti, hogy a víz nem folyókból vagy patakokból érkezik, hanem a föld alól, forrásokon keresztül, bugyborékolva tör a felszínre. A Fényes-források karsztvize kristálytiszta, hőmérséklete egész évben 20–22 °C körüli. Ennek köszönhetően a víz télen sem fagy be, így a tanösvény egész évben látogatható és minden évszakban más arcát mutatja. A látogatóközpont épülete melletti, 14 méter magas, fából ácsolt torony azt jelzi, milyen magasba szökne a karsztvíz, ha szabadon törhetne föl.

Érdekesség, hogy ez a rész évezredek óta így nézett ki, mint most, viszont az 1950-es évektől kezdve a környékbeli bányászat jelentős vízszintcsökkenést okozott, annyira, hogy a Fényes források 1973-ban teljesen el is apadtak. A 2000-es évektől a bányák bezárása után a víz lassan visszatért – és újraélesztette a környezetet is.

43 állomás, 1,5 kilométer

A tanösvény teljes hossza 1,5 kilométer, és 43 állomáson keresztül mutatja be a láp élővilágát, a környék történetét és természeti értékeit. A pallóösvény a víz fölött, lábakon állva vezet keresztül a nádasok és lápfoltok között, így közvetlen közelről figyelhetjük meg a területet anélkül, hogy kárt tennénk a növényzetben vagy a talajban.

Az információs táblákon érdekességeket olvashatunk például a vízi növényekről, az itt élő madarakról, kétéltűekről vagy arról, hogyan alakult ki a lápvidék.

Kilátó, függőhíd és kézi komp

A tanösvény egyik kedvelt eleme a függőhíd, amely enyhe kilengésekkel és vízben tapicskolással teszi még izgalmasabbá a bejárást. A kézi erővel működtethető „kompon” pedig áthúzhatjuk magunkat a víz túloldalára.  A kilátótoronyból madártávlatból is szemlélhetjük a lápvidéket.

Élővilág testközelből

A forrásláp különleges mikroklímája miatt olyan növények és állatok élnek itt, amelyek máshol ritkán fordulnak elő. Tavasszal és nyáron békák kuruttyolása tölti be a levegőt, vízi rovarok cikáznak a felszín közelében, és gyakran láthatunk gémeket vagy récéket is. Aki szerencsés, akár vidrával is találkozhat.

A tanösvényen vadlesek is találhatók, így csendben figyelhetjük meg az élővilágot anélkül, hogy megzavarnánk az állatokat.

Praktikus tudnivalók

Az útvonal egy része akadálymentes, így babakocsival vagy kerekesszékkel is járható. A Fényes Tanösvény külön figyelmet fordít arra, hogy minden korosztály számára élvezhető és biztonságos kikapcsolódási lehetőséget nyújtson. Kutyával – kivéve a segítőkutyák – nem látogatható. Autóval könnyen megközelíthető, illetve kétóránként busz megy a tatai buszpályaudvartól, gyalogosan viszont jókorát kell sétálni Tata központibb részeitől.

A Fényes Tanösvényről a fotógaléria végiglapozható a képre kattintva

32 fotó

Aki Tatán jár, ne hagyja ki az Esterházy-kastélyt és az Öreg-tó melletti sétát sem, a Vadlúd Sokadalom pedig elképesztő látványt nyújt novemberben.

Kapcsolódó
Vízparti csoda: Tatai vár, ahol a történelem életre kel
A Tatai vár és az Öreg-tó: egy tökéletes kirándulóhely nyomában.
Olvasói sztorik
OSZAR »