Virágzó vidékünk

Ritka óriást csalt elő a hortobágyi fénycsapda

Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság/Patalenszki Adrienn
Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság/Patalenszki Adrienn

Az elmúlt hetekben a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság működési területén végzett éjszakai kutatómunka során a szakembereknek egyedülálló élményben lehetett részük – írta meg közösségi oldalán a nemzeti park.

Egy személyes lámpázás alkalmával, a késő éjszakai órákban, Európa és egyben hazánk legnagyobb méretű őshonos éjjeli lepkefaja, a nagy pávaszem (Saturnia pyri) jelent meg a kihelyezett fényforrás körül.

Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság/Patalenszki Adrienn

Lenyűgöző megjelenését 15-20 cm-es szárnyfesztávolsága és hatalmas szemfoltjai eredményezik, amiknek a ragadozók elleni riasztásban is szerepük van. Éjszakai aktivitása, különleges mintázata és rendkívüli mérete miatt boszorkánylepkének is nevezik népiesen.

Az imágók április-májusban repülnek. A hernyók kökény (Prunus spinosa) és gyümölcsfák (szilva, dió, alma, körte) leveleit fogyasztják, ami sajnos ezáltal a faj megritkulását is okozta, ugyanis a permetezések és a kijutatott növényvédő szerek a hernyók pusztulását okozták.

Védett faj. Pénzben kifejezett természetvédelmi értéke: 50.000 Ft.

Írtunk korábban arról is, hogy egy igazi lepkeszenzáció volt egy körmendi kertben, idén télen pedig becsapta az időjárás a lepkéket: már januárban előbújtak és halálfejes lepke szállt le egy erkélyen Pécsett.

Kapcsolódó
Megválasztották a 2025-ös év lepkéjét
Az év lepkéje bár nem védett, de mutatós rovar, a tarkalepkék családjába tartozik. Eurázsiai faj, Magyarországon mindenfelé megtalálható.
Olvasói sztorik
OSZAR »